invalid location provided
Ο Παναιτωλικός πήρε βαθμό στη Ξάνθη
Κυριακή, 16 Σεπτέμβριος 2018 19:53

Ο Παναιτωλικός έφυγε με τον ένα βαθμό από την Ξάνθη χωρίς και σήμερα να πραγματοποιήσουν καλή εμφάνιση.

Τα καναρίνια προηγήθηκαν στην πρώτη τους τελική μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Ξάνθης και έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Καμαρά να κλέψουν το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το παιχνίδι.

Ξάνθη- Παναιτωλικός 1-1

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά δεν είχε καθόλου ρυθμό με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις. Τα καναρίνια προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα αλλά το έκαναν χωρίς καμία ουσία, αφού φάσεις δεν υπήρχαν. Ο Μοράρ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζίβκοβιτς και έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ. Στην συνεχεία η Ξάνθη προσπάθησε να απειλήσει χωρίς όμως να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Άργκους έκανε ένα χαζό πέναλτι και έδωσε το δικαίωμα στον Γεντρισεκ να ισοφαρίσει.

Στο δευετερο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν πολύ καλύτερη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν τα καναρίνια και έχασαν μεγάλος ευκαιρίας έχοντας και δοκάρι. Ο Παναιτωλικός έκανε πολλά λάθη και δεν μπορούσε να κροτήσει καθόλου την μπάλα. Ο Κυριακίδης έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις και κρατούσε το σκορ για την ομάδα μας. Πηγαίνοντας προς το τέλος της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 90’, ο Καμαρά έχασε τεράστια ευκαιρία για να κλέψει το ματς ο Παναιτωλικός

Οι καλύτερες φάσεις

1’ Έναρξη στο παιχνίδι

4' Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, αλλά πλάσαρε από πλάγια θέση και η μπάλα κατέληξε άουτ.

21' Γκολ για τον Παναιτωλικό με τον Μοράρ! Τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Ξάνθης, Ζίβκοβιτς, που... πάσαρε σε αντίπαλο και ο Μοράρ δεν τον συγχώρησε.

41' Πέναλτι για την Ξάνθη!

42' Γκολ για την Ξάνθη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γέντρισεκ!

45’ Τέλος ημιχρόνου

46’ Έναρξη Β μέρους

49' Η πρώτη προσπάθεια για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ανήκει στην Ξάνθη. Ο Κίκε σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

52' Μακρινό σουτ του Γέντρισεκ, η μπάλα άουτ.

56' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

57' Δοκάρι για την Ξάνθη με τον Λισγάρα.

58' Κι άλλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με το σουτ του Καντά μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ.

59' Σουτ του Γέντρισεκ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Κυριακίδης.

62' Ευκαιρία για την Ξάνθη, με σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

71' Τρομερή ευκαιρία για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Γέντρισεκ, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

81' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Γυριστή κεφαλιά του Γέντρισεκ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

90' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Καμαρά να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Ξάνθης απέκρουσε με τα πόδια.