invalid location provided
Σημαντική νίκη για την ΑΛΦΑ 93 BC μέσα στο Αιτωλικό
Δευτέρα, 14 Νοέμβριος 2016 20:14

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΑΛΦΑ 93 BC μέσα στη δύσκολη έδρα

του Αιτωλικού με 51-74 έχοντας ως πρωταγωνιστές την τετράδα Κυριαζή-Κουβέλη-Τσιρώνη-Βατίστα, φτάνοντας τις 3 νίκες σε 5 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.
Για ένα δεκάλεπτο κατάφερε το Αιτωλικό να είναι ανταγωνιστικό το Αιτωλικό με αντίπαλο την ΑΛΦΑ 93 και μάλιστα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-17.
Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου η παίχτες του Ντίνου Καραπιπέρη παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και με επιθετικές αιχμές τους Κυριαζή, Κουβέλη, Βατίστα και Τσιρώνη ένα μεγάλο σερί και πήρε διψήφια διαφορά πόντων στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Το Αιτωλικό κατάφερε προς τέλος του ημιχρόνου να μειώσουν στους 6 πόντους.
Στο 3ο δεκάλεπτο ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι καθώς με ένα πολύ πειστικό 6-19 μέχρι το 25′ έφερε το σκορ στο 32-51 ενώ το δεκάλεπτο τέλειωσε με σκορ 39-57 χάρη στις φιλότιμες υπερπροσπάθειες του Μπόσμου που πάλευε μονος για το Αιτωλικό.
Η ΑΛΦΑ μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο παρά το γεγονός ότι ο κόουτς Καραπιπέρηης δεν είχε τη βασική του πεντάδα στο παρκέ , δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίχτες ενώ αξίζει να αναφερθεί πως ντεμπούτο με την Ανδρική ομάδα έκανε και ο 15χρονος Βασίλης Τσέλιος.
Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο υπάρχει διακοπή στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ και με την επανέναρξη του η ΑΛΦΑ 93 BC αντιμετωπίζει στο τοπικό ντέρμπι τον Παναιτωλικό, παιχνίδι που είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (26/11) στις 20:00 στο ΔΑΚ Αγρινίου.
Γρ. Λιακατάς – ΑΛΦΑ 93 BC   51-74
Δεκάλεπτα:Α:18-17 Β:8-15 Γ:13-25 Δ:12-17
Γρ. Λιακατάς Αιτωλικού (Φαράντος): Τουσίνι 6, Κουφός 2, Καραπαναγιώτης, Τσικινιάς, Σάκκας 4, Παρράς 6, Δάλαρης, Μπόσμος 20, Καστανάς 1, Σαράντος 10, Ζαχαρίου
ΑΛΦΑ 93 BC(Καραπιπέρης):Κυριαζής 19(2), Θεοφάνης, Κορώζης, Τσιτσικάος 3(1), Κουβέλης 14(1),Κόκκιος 4, Τσιρώνης 14, Σωτηρόπουλος, Βατίστας 10, Τσέλιος, Παρθένης 2, Κουδούνας 8