invalid location provided
Μπαράζ ΕΠΣ:
Τρίτη, 10 Μάιος 2022 18:14

Ιδανική πρεμιέρα για την Αναγέννηση Στάνου, «διπλό» με 0-1 στο Ξηροβούνι

Σε ένα ματς με πολλή δύναμη η Αναγέννηση Στάνου ξεκίνησε ιδανικά τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, επικρατώντας με 0-1 της ΑΕ Ξηροβουνίου......

Oι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 6′. O Καβαλάρης βρήκε τον Μακρυπίδη, που έσπασε για τον Τσιούνη, όμως το πλασέ του τελευταίου κατέληξε εξωτερικά των διχτύων.

Η Αναγέννηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να δημιουργήσει άλλες επικίνδυνες στιγμές. Οι φιλοξενούμενοι στο 36ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Αγγέλη να μην μπορεί να νικήσει τον γκολκίπερ της ΑΕΞ.

Στο 41ο λεπτό, το Ξηροβούνι είχε την πρώτη σημαντική του ευκαιρία. Μετά από διώξιμο της άμυνας, ο Θεοδωρής έπιασε ωραίο σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι εκείνοι που απείλησαν πρώτοι. Ο Γώγα έπιασε δυνατό σουτ, που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΞ απάντησε στις φάσεις, με το Λ. Δήμο στο 54ο λεπτό, να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και μακρινό σουτ, που έφυγε όμως ψηλά.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι έδειχνε πως το ματς θα κρινόταν στο γκολ. Στο 74ο λεπτό, η Στάνος πέτυχε το νικητήριο. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γώγα, ο Ψηλός με δύσκολη κεφαλιά, κρέμασε τον Μπόλη, γράφοντας το 0-1.

Στο 77ο λεπτό, ο Ασπροποταμίτης με ωραία εκτέλεση φάουλ από πλάγια προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Καραγκούνη, που κατάφερε ωστόσο και έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Λίγο μετά, στο 79ο λεπτό ο Καβαλάρης βρήκε με μία τον Τσιούνη, που τελείωσε τη φάση στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 83ο λεπτό, τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι κάρτες που μοίρασε απλόχερα ο κύριος Φωκάς, οδήγησαν στην αποβολή του Γιαννιώτη. Αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, διώχνοντας την μπάλα μακριά, ενώ είχε περάσει πλάγιο.

Η αριθμητική ισορροπία δεν άργησε να επέλθει, όταν στο 86ο λεπτό, δεύτερη κίτρινη είδε και ο Χ. Κίτσιος για δυνατό μαρκάρισμα.

Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την Αναγέννηση να κάνει αποφασιστικό βήμα για τη συνέχεια.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς Β.): Μπόλης, Κίτσιος Χ., Κίτσιος Γ., Κονσταντίνι, Γκαρτζώνης (83′ Τσόλης), Θεοδωρής, Ασπροποταμίτης, Τσαρακλημάνης (69′ Μήτσος), Δήμος, Γρηγορίου (69′ Γρύλλης), Παππάς

Αναγέννηση Στάνου (Μιμηγιάννης): Καραγκούνης, Παγώνης, Καραλής(80′ Βασιλάρης), Μπακαδήμας, Ψηλός, Νικολογιάννης, Αγγέλης (46′ Γώγα), Μακρυπίδης (84′ Δράκος), Καβαλάρης, Γιαννιώτης, Τσιούνης (93′ Τζαμαλής)